A drónok népszerűsége világszerte folyamatosan növekszik, ugyanakkor a légiforgalmi szabályozások egyre szigorúbbá válnak. A drónok elterjedésével egyre többen érdeklődnek a légtérhasználattal kapcsolatos szabályok iránt, főleg az eseti légtérhasználati engedély megszerzéséről. De mi is az az eseti légtérhasználati engedély? Miért fontos, és mikor van rá szükség?

Eseti légtérhasználati engedély

Az eseti légtérhasználati engedély egy kulcsfontosságú dokumentum a drónpilóták számára, ami lehetővé teszi számukra, hogy biztonságosan és jogszerűen repüljenek egy meghatározott légtéren belül.

Az eseti légtérhasználati engedély egy hivatalos engedély, amely lehetővé teszi, hogy a drónpilóták a légiközlekedési szabályoknak megfelelően, akár korlátozott légtérben is repüléseket végezzenek. Ez az engedély különösen fontos, ha a drónunk olyan területen repül, ahol más légi járművek is mozoghatnak, vagy ha a repülés során biztonsági és jogi szempontokat kell figyelembe venni.

Kinek van szüksége légtérhasználati engedélyre?

Alapvetően minden drónpilótának, aki bármilyen szempontból korlátozott légtérben kíván repülni, és különösen, ha ez a repülés a megszokott légtérhasználati korlátozások alá esik. Ez magában foglalja a kereskedelmi drónpilótákat, de a hobbi drónhasználók esetében is engedélyre van szükség.

Az engedély kiváltása a repülés előtt elengedhetetlen, ha olyan területen kívánunk repülni, amelyet a hatóságok korlátoznak. Ez lehet például repülőterek körül, katonai légtérben, vagy egyéb különleges területeken, mint környezetvédelmi szempontból korlátozott légtér, ejtőernyős ugrások területe (drop zone), kormányzati épületek, védett személyek által lakott terület, kórházak helikopter leszállója. Érdemes tehát a repülés előtt tájékozódni, hogy az adott helyszínen szükséges-e az engedély.

Hogyan lehet megszerezni ezt az engedélyt?

Az engedély kiváltása nem bonyolult, de időben érdemes elkezdeni a folyamatot. Az engedélykérés folyamata egy kérelem benyújtásával kezdődik és online történik. A kérelmet a helyi légiközlekedési hatósághoz (Magyar Honvédség Állami Légügyi Főosztálya) kell benyújtani, ahol részletes információkat kell szolgáltatnunk a tervezett repülésről, például a pontos helyét, idejét, célját, az alkalmazott drón típusát. A hatóság ezt követően elbírálja a kérelmet, és ha minden rendben van, kiadja az engedélyt. Fontos, hogy a kérelem tartalmazza az összes releváns információt, hogy elkerüljük a késlekedést, hiszen a kérelem beadása után minimum 30 napot kell várni az engedélyre.

Az engedélyezési folyamat különböző, légtérforgalom szabályozásáért felelős hatóságoktól függ, ezért az időtartamok változóak lehetnek.

Légtér engedély érvényessége

A megszerzett engedély érvényességi ideje változó, de általában a konkrét repüléstől függően egy adott időkeretben érvényes Ez általában 10 nap, környezetvédelmi szempontból korlátozott légtér esetén 30 nap.

Az engedély fontossága nemcsak jogi, hanem biztonsági szempontból is meghatározó. Az engedély megléte garantálja, hogy a drónpilóta tisztában van a légtérhasználati szabályokkal és a repülés során figyelembe veszi a légiforgalmat. MyDroneSpace használata repülés megkezdése előtt kötelező és a Légügyi Hatóság által kiadott engedélyt a repülés megkezdése előtt 30 perccel aktiváltatni kell a +36 1 296 92 58 telefonszámon.

Mennyibe kerül egy eseti légtér?

Fontos, hogy az engedélyek költségét figyelembe vegyük a drónos tevékenységek tervezésekor. Az eseti légtér díja 2024. január 1-től díjmentes. Költség akkor keletkezik, ha környezetvédelmi díjat kell fizetnünk, illetve a terület olyan helyen van, ahol a hatóság kockázatértékelést ír elő.

Repülési terv módosításakor mi a teendő?

Gyakori kérdés, hogy mit tegyünk, ha az engedélyt megszereztük, de bármilyen okból módosítani szeretnénk a repülésünket. Ilyenkor érdemes azonnal értesíteni a hatóságokat, mivel a repülési terv bármilyen változtatása új engedélyezési folyamatot igényelhet.

Körültekintés és szakmai segítség

Végül néhány hasznos tipp a drónos légtérhasználathoz mind kezdőknek, mind szakembereknek:

  • mindig tájékozódj a helyi légiforgalmi szabályokról,
  • mindig kérj engedélyt, ha kétségeid vannak, és
  • soha ne repülj érzékeny területek fölé engedély nélkül.

A felelősségteljes drónhasználat nemcsak a pilóta, hanem a többi légi és földi résztvevő biztonságát is szolgálja.

A drónrepülés izgalmas lehetőség, amelynek megvalósításához elengedhetetlen a megfelelő engedélyek beszerzése és a jogszabályok betartása. Ha észben tartjuk ezeket a tényezőket, biztonságosan és élvezetesen használhatjuk ki a drónok nyújtotta lehetőségeket.

A drónos repüléshez szükséges eseti légtérhasználati engedély megszerzése nem elhanyagolható lépés. Legyünk tudatos drónpilóták, és mindig tartsuk szem előtt a jogszabályokat és a biztonságos légtérhasználati gyakorlatokat!

Ha további kérdésed merülne fel az engedéllyel kapcsolatban, ne habozz, fordulj hozzánk segítségért.

Ha pedig semmilyen szinten sem szeretnél eseti légtérhasználati engedély és más papírok megszerzésével vesződni, akkor a drónos repülést, felmérést bízd ránk a papírmunkával együtt. Az Air-DIA szakértő csapata készséggel áll rendelkezésedre.

Megosztás